רק ערך אחד גבוה בהעמסה, האם זו סוכרת הריון?

עוד משהו שיכול לעניין אותך

כדאי לקרוא

פוסטים אחרונים

אובחנת עם סוכרת הריון? מזמינה אותך להדרכה שלי

הצילו! יש לי סוכרת הריון!
הדרכה אינטרנטית עד שתגיעי לדיאטנית

זה קורה לא מעט: תוצאות העמסת סוכר 100 גרם חוזרות ורק ערך אחד נמצא מעל הנורמה. האם זו סוכרת הריון או לא?

איך מאבחנים סוכרת הריון?

בין שבוע 24 לשבוע 28, כל הנשים עוברות בדיקת סקר לסוכרת – העמסה של 50 גרם סוכר. אם תוצאות הבדיקה 140 ומעלה, ולפעמים גם אם התוצאות הן בין 130 ל-140 בתוספת גורמי סיכון נוספים, מפנים לבדיקה נוספת – העמסת סוכר של 100 גרם. בבדיקה הזו בודקים את רמת הסוכר בצום, ואז שעה, שעתיים ושלוש שעות לאחר שתיית 100 גרם גלוקוז מומס במים. אם שני ערכים מתוך הארבעה גבוהים מספי הנורמה (95, 180, 155 ו-140 בהתאמה) – מה שנקרא “ערכים פתולוגיים”, מדובר בסוכרת הריון.

אבל מה קורה אם רק ערך אחד יצא גבוה?

לכאורה, אבחנה היא רק אם יש שני ערכים גבוהים, אבל במציאות חשוב לזכור שסוכרת הריון היא מצב של רצף. הבדיקה אינה מוחלטת כמו למשל בדיקת תרבית שתן שאומרת אם יש חיידקים בשתן או לא, אלא מראה רצף של היכולת שלך לאזן את הסוכר. לכן, אם יש ערך אחד גבוה, עדיף ללכת לחומרה ולהתייחס למצב כאל סוכרת הריון מבחינת הטיפול התזונתי והמעקב. כדאי גם לדעת שכיום מקובל בחלק גדול מבתי החולים בישראל, להתייחס גם לערך פתולוגי בודד כאל סוכרת הריונית לכל דבר.

החדשות הטובות

בחלק גדול מהמקרים מדובר בסוכרת הריון קלה שאפשר לאזן באמצעות התזונה בלי צורך בטיפולים נוספים. על סמך ניסיון העבר נמצא שאצל נשים שהיו עם ערך אחד גבוה בהעמסת הסוכר ולא התחילו טיפול, מצאו ריבוי מי שפיר ועובר גדול – סימנים לסוכרת הריון לא מאוזנת. לכן חשוב להתחיל ולטפל.

ואם תרצי להתחיל את הטיפול כמה שיותר מהר, לדעת עוד על מנות פחמימה, לקבל רשימות מסודרות של מנות פחמימה, תפריט לדוגמה, מה ההגיון מאחורי התפריט, טבלת מעקב ועוד – עד שתגיעי לדיאטנית – מוזמנת להדרכה שלי “הצילו! יש לי סוכרת הריון!”

המשיכי לקרוא מאמרים נוספים בנושאי תזונה בהריון: