האם בטוח לאכול פרג בהריון ובהנקה?

עוד משהו שיכול לעניין אותך

כדאי לקרוא

פוסטים אחרונים

אובחנת עם סוכרת הריון? מזמינה אותך להדרכה שלי

הצילו! יש לי סוכרת הריון!
הדרכה אינטרנטית עד שתגיעי לדיאטנית

לקראת פורים, שואלות אותי נשים רבות אם בטוח עבורן לאכול פרג במהלך ההריון וההנקה.

מכירות את הפרק ב”סיינפלד” בו פסלו את איליין מנסיעה לאפריקה כי מצאו שאריות של סמים בבדיקת השתן שלה, והיא אכלה מאפין פרג? זה לא תלוש מהמציאות, אכילת פרג אכן יכולה להוביל לתוצאה חיובית של בדיקת סמים בשתן. בשנת 2018 התפרסם מקרה בו יולדת בארה”ב עברה בדיקת שתן לנוכחות סמים, כפי שמקובל לפי החוק במרילנד, שם ילדה, ובדיקת הסמים היתה חיובית לכן עירבו את שירותי הרווחה. עם זאת, כל “פשעה” של היולדת היה אכילת בייגל עם פרג.
צמח הפרג מכיל חומרים ממשפחת האלקלואידים שנקראים אלקלואידים אופיאטיים כמו מורפין, קודאין ועוד.
בריכוזים גבוהים, החומרים הללו יכולים להיות מסוכנים.

אבל האם זרעי הפרג לכשעצמם מכילים את החומרים הללו?

במקור, הזרעים כמעט ולא מכילים את החומרים הללו, אבל במציאות הם מזוהמים בהם כתוצאה מקטיף רשלני או נזק של חרקים: המורפין וחבריו נמצאים בשרף של ההלקט שבראש הצמח והשרף הזה יכול להגיע גם לזרעים בתהליך ההפקה. תיאורטית, אכילה של פרג יכולה להתבטא בעקבות של מורפין בשתן.

כמה מורפין יש בזרעי פרג?

במחקר משנת 2018 בדקו החוקרים 41 דגימות של מאפים מהולנד, גרמניה ואיטליה. המאפים הכילו סוגים שונים של פרג. בדקו גם מילוי מוכן של פרג.
בכל הדגימות מצאו מורפין, אבל בריכוזים שונים:
ברוב הדגימות ריכוז המורפין היה גבוה מסף הבטיחות של 4 מ”ג לקילוגרם זרעים. סף שנקבע בגרמניה (כלומר, לא תקן אוניברסלי, מהסיבה הפשוטה שאין כזה).
הריכוזים נעו בין 0.2 ל-240 מיליגרם לקילוגרם.

כמה פרג יש בעוגות ועוגיות?

לפי הרשות האירופאית לבטיחות מזון, EFSA, תכולת זרעי פרג ב-100 גרם מאפים ועוגות יכולה להיות 4-41 גרם עם תכולה חציונית של 14 גרם פרג.
כך שאם בידנו מאפה שמכיל זרעי פרג בעלי תכולה גבוהה מאוד של מורפין, מספיק שנאכל 13-35 גרם מהמאפה כדי לעבור את סף הבטיחות שקבע EFSA ומדבר על 10 מיקרוגרם לקילוגרם משקל גוף. אין לנו דרך לדעת מה התכולה של המורפין בזרעים, אבל כן יש לנו דרך להפחית משמעותית את הכמות.

החדשות הטובות: טחינה ואפייה מפחיתים ב-80% את תכולת האלקלואידים ויכולים להגיע אפילו להפחתה כוללת של 95% אם שוטפים את הזרעים לפני השימוש בהם.

בשורה התחתונה

הפרשנות שלי (שימו לב שזו הפרשנות שלי ולא קווי הנחיה של גוף בריאות כזה או אחר, מהסיבה שלא קיימים כאלה):
כנראה שהרוב המכריע של זרעי הפרג מזוהם במורפין ואלקלואידים אחרים.
הכמות יכולה להשתנות ואין לנו דרך לדעת מהי, כי אין לנו מעבדה בבית.
שטיפה, טחינה וחימום (אפייה) מפחיתים באופן משמעותי את התכולה.
לכן – מי שרוצה להיות בטוחה – יכולה להימנע מפרג בהריון ובהנקה
עם זאת, קרוב לוודאי שאכילת כמות קטנה של זרעי פרג כמו מילוי של אוזן המן סטנדרטית תכיל כמות מזערית.
ליתר בטחון עדיף לא לאכול כמות גדולה של מאכלים שמכילים פרג או מאכלים שמכילים כמות גדולה במיוחד של פרג במיוחד בתקופות רגישות כמו הריון הנקה וילדות.

מקור:

Lopez P et al. Straightforward analytical method to determine opium alkaloids in poppy seeds and bakery products. Food Chemistry 2018;242:43-450.

המשיכי לקרוא מאמרים נוספים בנושאי תזונה בהריון: