האם בטוח לאכול סלרי בהריון?

עוד משהו שיכול לעניין אותך

כדאי לקרוא

פוסטים אחרונים

אובחנת עם סוכרת הריון? מזמינה אותך להדרכה שלי

הצילו! יש לי סוכרת הריון!
הדרכה אינטרנטית עד שתגיעי לדיאטנית

האם בטוח לאכול סלרי בהריון? בזמן האחרון כתבו לי כמה נשים בהריון שהן חוששות כי אכלו סלרי ואמרו להן שסלרי לא מומלץ בהריון.
יש לנו מספיק דאגות עכשיו, ובטח שלא צריך לדאוג לגבי סלרי. אני לא רוצה שאף אישה בהריון תהיה מודאגת מסלרי ובטח שלא כעת, אז בואו נעשה סדר.

יש מקומות ברשת בהם תמצאו מאמרים או פוסטים בהם כתוב לא לצרוך סלרי בהריון. אחרי שנשים כתבו לי הודעות מודאגות, הסתקרנתי ומצאתי פוסטים בנושא. במקומות שבדקתי אין רפרנסים למחקרים שיכולים לתמוך בטענה הזאת, אז החלטתי לבדוק בעצמי אם יש מחקרים מדעיים שבדקו בטיחות של סלרי בהריון. התחנה הראשונה שלי הייתה אתר המאמרים הרשמי של הממשל האמריקאי, פאבמד. חיפשתי באנגלית לפי “סלרי והריון”, קיבלתי 5 תוצאות, ואף אחת מהן לא תמכה באיסור צריכת סלרי בהריון. מכיוון שלא כל המאמרים מופיעים בפאבמד, חיפשתי בגוגל סקולאר ומצאתי מחקר אחד משנת 2022, בואו תראו איך עשו אותו ומה מצאו בו.

המחקר בוצע באוניברסיטת יזד באיראן ונערך על 25 עכברות שנתנו להן תמצית שהכינו מעלי סלרי טחונים במינון של 200 מיליגרם לקילוגרם. עכבר שוקל מקסימום 30 גרם, כך שמדובר במינון יומי של 6 מ”ג ליום, שהם 0.02% ממשקל הגוף. בכמות הזאת נמצא שהשליות היו קטנות יותר מהשליות של העכברות בקבוצת הביקורת שלא קיבלו תמצית עלי סלרי טחונים. כלומר, לא הייתה הפלה בכל מקרה.

מה הבעיות במחקר הזה?

א. הוא נערך על עכברים ולא על בני אדם – נכון שאם יש איזשהו חשש במחקר על עכברים ואין מספיק מידע על בני אדם אז הגיוני לנקוט את עקרון הזהירות המונעת, אבל הבעיה הנוספת היא:

ב. גודל המדגם – המחקר נערך על 25 עכברים בלבד! זה מדגם כל כך קטן, של 5 עכברות הרות בכל קבוצת ניסוי וביקורת, ואי אפשר להסיק מסקנות מבחינה סטטיסטית. אני מבינה שבמחקרים על בני אדם מאתגר מאוד לגייס מדגמים גדולים, אבל בעכברים? לא אמורה להיות בעיה ומדגם כל כך קטן תמוה מאוד.

ג. בעיה נוספת היא כתב העת המדעי בו פורסם המאמר. לא הכרתי את כתב העת הזה שנקרא Journal of Kerman University of Medical Sciences ולכן חיפשתי מה ציון האמינות שלו. לכל כתב עת יש ציון אמינות שנקרא Impact Factor. ציון האמינות של כתב העת הזה הוא 0.24. זה נמוך מאוד מאוד. לשם השוואה, האימפקט פקטור של כתב העת המדורג ראשון (הניו אינגלנד ג’ורנל אוף מדיסין) הוא 176.082.

ד. המחקר בדק השפעה של תמצית מרוכזת של עלים טחונים. קשה לדעת מה שווה הערך של זה מבחינת תזונה של בני אדם, מה גם שאנחנו אוכלים גם ובעיקר את הגבעולים ואת השורש. כלומר, זה לא בודק משהו שבכלל אפשר להתייחס אליו מבחינה מעשית.

מה כן אפשר לומר על סלרי בהריון?

לפי מאגרי מידע על תרופות, מצוין שכדאי להימנע מזרעים של סלרי אם לוקחים אספירין או אלטרוקסין. זרעי סלרי נמכרים כתבלין, אז ליתר בטחון עדיף להימנע מהם אם לוקחים את התרופות הללו ומי שלא נוטלת אותן, יכולה להמשיך להשתמש בהם כרגיל. ולגבי הירק עצמו? סלרי הוא ירק פריך וטעים, עשיר בסידן ובאשלגן, שאפשר לאכול טרי או מבושל בכל שלב בחיים, גם בהריון וגם בהנקה.

להדרכה הדיגיטלית “איך לאכול נכון בהריון – המדריך הממוקד” שתעשה לך סדר במה לא לאכול ומה כן

המשיכי לקרוא מאמרים נוספים בנושאי תזונה בהריון: