המדריך השלם לתזונה בהיריון

הספר !!! למידע ולפרק חינם לחצו על התמונה

הספר

רוצה לאכול בריא בהריון, לפניו ואחריו? הרשמי כאן לסדרות טיפים שיגיעו לתיבת הדואר שלך אחת לשלושה ימים.

שם:
דוא"ל: 
 מתכננת הריון
 בשליש הראשון
 בשליש השני
 בשליש השלישי
 אחרי לידה
 טיפים על תזונה בריאה

לעולם לא אעביר את כתובת המייל שלכם לאף אחד בשום מצב. כן אשמח לשלוח לכם עדכונים על תוכן בעל ערך מתוצרתי.

איך מאבחנים סוכרת הריון? (ואיך לא)

מאת: טובה קראוזה, דיאטנית קלינית

פרסום ראשון: 27.11.2012

עדכון ביניים: 27.9.2013

עדכון אחרון: 20.1.2016

 

ב-31 באוקטובר 2012 השתתפתי בכנס "הוועידה הלאומית לסוכרת" בהרצאות שעסקו בסוכרת הריון. בהרצאות אלו דיברו מיטב המומחים, פרופסור משה הוד, מנהל היחידה לרפואת האם והעובר בבילינסון, ד"ר עפרה קלטר-ליבוביץ' ממכון גרטנר, פרופסור יריב יוגב, מנהל חדרי לידה בבילינסון, ד"ר יואל טולדנו מהיחידה לרפואת האם והעובר בבילינסון וד"ר ניקי ליברמן, ראש אגף רפואה בחטיבת הקהילה שרותי בריאות כללית.

אני מביאה לפניכם את סיכום הדברים, שנוגעים לכולנו:

 

סוכרת הריון כהזדמנות למניעה

אם חשבת שסוכרת הריון הוא משהו נקודתי שקורה בהריון וחולף לתמיד, כדאי שתדעי שיש לה משמעות רבה מעבר לכך. סוכרת הריון שאינה מטופלת משפיעה על העובר ומגדילה את הסיכון שלו להשמנה ולסוכרת במהלך החיים. גם הסיכון שלך לסוכרת סוג 2 בעתיד גבוה יותר מאשה שלא היתה לה סוכרת הריון.

תכירו מושג חדש – NCD שמו, ראשי תיבות של Non Communicable Diseases (מחלות לא מידבקות) ופירושו – כל המחלות הכרוניות – סוכרת, מחלות לב וכלי דם, יתר לחץ דם, אוסטיאופורוזיס, סרטן, אלצהיימר, אסתמה, מחלות כליות, קטרקט ועוד. לאחרונה, מרגרט צ'אן, המנהלת הכללית של ארגון הבריאות העולמי, הגדירה את ה-NCD כ"אסון בהילוך איטי", כיוון ששכיחות המחלות הללו רק הולכת ועולה בעולם.

 

מה הקשר בין NCD לסוכרת הריון? היום יודעים שהמקור למחלות הללו יכול להיות כבר ברחם, וסוכרת הריון היא אחד הגורמים שיכולים לעשות זאת כי עובר שנחשף לסביבה לא בריאה ברחם נמצא בסיכון גבוה יותר להשמנה ולסוכרת בבגרותו ולמחלות שונות הנובעות מכך. כלומר, סוכרת הריון יכולה להוביל ל-NCD ובנימה חיובית יותר, טיפול בסוכרת הריון או מניעתה יסייעו למנוע את כל המחלות הללו.

 

איך מאבחנים היום סוכרת הריון?

בישראל, כל הנשים ההרות עוברות בדיקת סקר לסוכרת (השם הלא רשמי שלה הוא העמסת סוכר או...המסת סוכר) שכוללת שתיית 50 גרם גלוקוז מומס במים (רצוי עם מיץ לימון) לא במצב של צום (אבל גם לא אחרי שאכלת עוגה) ובדיקת רמת הסוכר בדם כעבור שעה. אם הסוכר בדם מתחת ל-140, הבדיקה תקינה. אם הסוכר 140 ומעלה, צריך לעבור לשלב ב' – שתיית 100 גרם גלוקוז מומס במים ומדידת הסוכר בצום, כעבור שעה, שעתיים ושלוש שעות. בצום הסוכר צריך להיות מתחת ל-95, כעבור שעה – מתחת ל-180, כעבור שעתיים – מתחת ל-155 וכעבור 3 שעות – מתחת ל-140. אם שני ערכים הם מעל לגבול, יש אבחנה של סוכרת הריון, והאשה צריכה להגיע בהקדם לדיאטנית להרכבת תפריט ולהתחיל למדוד את רמות הסוכר שלה במכשיר. אם תוך כשבוע הערכים לא מאוזנים, מתחילים בטיפול – תרופתי (כדור) או אינסולין. אם רק ערך אחד, האשה לא נחשבת כסוכרתית, אך למרות הכל מומלץ לה לשמור על התזונה שלה.

 

מה הבעיה עם השיטה הזאת?
הבעיה היא, שהשיטה הזאת לא מבוססת מדעית! כן כן, שמעת נכון, השיטה הזו נבחרה כיוון שנמצא קשר בין התוצאות של הבדיקה הזו לבין סיכון לסוכרת סוג 2, 8 שנים לאחר ההריון. ואם זה לא מספיק, הרי שבמדינות שונות מאבחנים בדרך שונה (למשל, בהעמסה של 75 גרם ולא 100 גרם) ואין הסכמה כלל עולמית לגבי הדרך שבה כדאי לאבחן סוכרת הריון.

בגלל ההשלכות של סוכרת הריון, חשוב היה למצוא דרך חדשה לאבחונה.

 

אז איך משנים את השיטה?
כדי לפתח דרך חדשה, יזם המכון האמריקאי לבריאות (ה-NIH) מחקר ששמו HAPO, ראשי תיבות של (בתרגום חופשי) "היפרגליקמיה (סוכר גבוה בדם) ותוצאות עגומות של ההריון". המחקר בא לראשונה למצוא דרך לאבחן בצורה מדוייקת ומבוססת מדעית סוכרת הריון.

המחקר כלל למעלה מ-25 אלף נשים הרות מ-14 מרכזים רפואיים ב-9 מדינות (ארה"ב, בריטניה, קנדה, אוסטרליה, סינגפור, הונג קונג, תאילנד, איי הודו המערבית וישראל). 2 מתוך המרכזים הרפואיים הללו הם מישראל (סורוקה ובילינסון). לאחר נשירות של נשים במחקר יש נתונים של 23316 לידות בעקבות הריון תקין ומתוכן – 3408 מישראל.

במחקר מצאו קשר ברור בין היפרגליקמיה (רמת סוכר גבוהה בדם) בצום לבין היפראינסולינמיה (רמת אינסולין גבוהה) אצל העובר. רמת אינסולין גבוהה אצל העובר גורמת למשקל לידה גבוה של למעלה מ-4 ק"ג – מה שנקרא מקרוזומיה.

למעשה, כל עליה של 5 מ"ג/ד"ל ברמת הסוכר בצום היתה קשורה בסיכון גבוה יותר למקרוזומיה, ואם בהעמסת ה-100 יש ערך אחד מעל הנורמה (לא נחשבת עדיין לסוכרתית, זוכרים?) הסיכון למקרוזומיה היה כמעט כפול לעומת מי שהבדיקה שלה היתה תקינה.

 

איך הציעו לאבחן סוכרת הריון?

על בסיס תוצאות מחקר HAPO השינוי הוא  לבצע בדיקה אחת – העמסה של 75 גרם גלוקוז. הערכים צריכים להיות – בצום – מתחת ל-92, כעבור שעה – מתחת ל-180, כעבור שעתיים – מתחת ל-153.

 

מה הבעיה בהצעה לשינוי?

אימוץ השינוי הזה יעלה את מספר האבחנות בישראל ב-50% מ-10000 מקרים לשנה ל-15 אלף מקרים ומ-6% מסך הנשים ההרות ל-9%. החדשות המרגיעות הן, שהנשים הנוספות שיאובחנו יהיו נשים עם רמה נמוכה יותר של סוכרת, והטיפול בה יהיה בעיקר שינוי אורחות חיים ולא יותר מכך.

 

עדכון - ינואר 2016 - נכון לעכשיו, עדיין נהוגה בארץ ובארה"ב דרך הבדיקה והאבחנה הקודמת. 

 

רוצה לדעת אם עשית את בדיקת ה-50 גרם כמו שצריך ולוודא שלא טעית?

 

זה עתה אובחנת עם סוכרת הריון ויש לך שאלות וספקות עד הפגישה עם הדיאטנית? כל התשובות כאן

 

 

 

 

 

Image courtesy of [pat138241] / FreeDigitalPhotos.net

 

איך מבצעים את בדיקת ה-100 גרם?
הצצה להדרכה שלי "הצילו! יש לי סוכרת הריון!"