המדריך השלם לתזונה בהיריון

הספר !!! למידע ולפרק חינם לחצו על התמונה

הספר

רוצה לאכול בריא בהריון, לפניו ואחריו? הרשמי כאן לסדרות טיפים שיגיעו לתיבת הדואר שלך אחת לשלושה ימים.

שם:
דוא"ל: 
 מתכננת הריון
 בשליש הראשון
 בשליש השני
 בשליש השלישי
 אחרי לידה
 טיפים על תזונה בריאה

לעולם לא אעביר את כתובת המייל שלכם לאף אחד בשום מצב. כן אשמח לשלוח לכם עדכונים על תוכן בעל ערך מתוצרתי.

ספרים מומלצים

 

בעמוד זה אני רוצה להמליץ לכם על ספרים מובחרים במיוחד, לכל מי שמתעניין בתזונה וגם לאנשי המקצוע:

 

המדריך השלם לתזונה בהריון

המדריך השלם לתזונה בהריון / טובה קראוזה

אמנם הנחתום כאן מעיד על עיסתו, אבל היכן אם לא באתר שלי?

הספר שכתבתי ויצא לאור בנובמבר 2007 מקיף את כל מה שצריך לדעת על תזונה בהריון החל משלב ההכנה להריון ועד אחרי הלידה. כל התשובות לכל השאלות מופיעות כאן: כמה צריך לעלות במשקל בהריון רגיל ובהריון תאומים, מה אסור ומה מותר לאכול בהריון ובהנקה, איך להתמודד עם מצבים שמזמן לנו ההריון כמו בחילות, צרבת, עצירות ועוד. היועץ הרפואי לספר הוא ד"ר עמוס בר ממחברי "המדריך הישראלי להריון ולידה". הספר מכיל תפריטים המתאימים לכל שלב וגם 42 מתכונים עשירים במיוחד ברכיבי התזונה החיוניים בתקופות אלה, מאת הבשלנית ומנחת סדנאות הבישול דנה אהרמן, מקימת אתר "פודפרופסור". לקריאת המלצות של קוראים לחצו כאן.

 תזונת ילדים המדריך השלם להורים

 תזונת ילדים המדריך השלם להורים. לאכול, לגדול ליהנות / תרצה שני (שימו לב - ספר אלקטרוני)

כידוע, תינוק לא מגיע עם הוראות הפעלה, וגם בכל מה שקשור לתזונה שלו, יש בלבול גדול בקרב הורים רבים. לפעמים טעויות יכולות להיגרר למצבים שקשה אחר כך לטפל בהם, ולפעמים המצב הרבה יותר רגוע, אבל עדיין תמיד מנקר הספק אם עשינו מה שצריך לעשות עם ההאכלה והאכילה של הילד. בדיוק בשביל כל ההורים המודאגים נכתב הספר המצויין הזה. תרצה שני היא דיאטנית ילדים ותיקה ומנוסה, ובספר האלקטרוני (כ-150 עמודים) היא מזקקת את כל הניסיון שלה בתזונת ילדים מינקות וגיל הגן. בספר יש גם תיאורי מקרה, מתכונים, התייחסות למקרים כמו אלרגיה למזון, צליאק וברירנות אכילה, ואפילו איך לרתום ספרי ילדים לחינוך לתזונה בריאה. לרכישה לחצו כאן. 

 

 

 

 

מיתוס היופי / נעמי וולף

ספר זה ראה אור לראשונה בארצות הברית בשנת 1991, והוא אקטואלי היום מתמיד. וולף, שהיתה בתחילת שנות השלושים לחייה בעת כתיבת הספר, הצליחה "לצאת מהקופסה" ולהסתכל מבחוץ על החברה שלנו ועל הדרך בה גורמים לנשים לחשוב שהן לא טובות מספיק, כיוון שהן לא נראות כפי שהן אמורות להיות בשעה שהאידיאל הזה בלתי מושג בכוונה כדי לשכנע אותך לצרוך עוד ועוד מוצרים אשר אמורים לקרב אותך, לכאורה, צעד נוסף למראה הרצוי.

קריאה בספר היא פוקחת עיניים, לא פחות, וגורמת להבין שאנחנו, נשים (וכן - גם גברים!) לא צריכים לשאוף לאידיאלים לא מציאותיים.

לעניות דעתי, ספר שיכול למנוע הפרעות אכילה רבות אם קוראים אותו בזמן,ולכן חייב להיות חלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים בחטיבת הביניים או בתיכון. יש לקוות שזה יקרה בעתיד הקרוב.

 

מה לאכול / פרופ' מריון נסל

פרופ' נסל היא אחד מהקולות האמיצים, הצלולים והשפויים ביותר בתחום התזונה. בספר זה היא מתייחסת לאינטרסים הרבים שמעורבים במזון שמגיע לצלחת שלנו. לא כולם, כפי שאפשר לנחש, קשורים לבריאותנו. הספר עונה על שאלות רבות ומעשיר את כל מי שנושא התזונה קרוב לליבו.

   
ילדים ואכילה מינקות ועד בגרות

How to get your kid to eat... but not too much / Ellyn Satter

אילו היה קורס הכנה להורות, זה אחד הספרים שהיו ברשימת קריאת החובה. אבל אל תרשו לעצמכם לפספס את הספר הזה רק מפני שאין קורס כזה.

אמנם הספר יצא לאור בשנת 1987, אבל לא נס ליחו מאז: אלין סאטר, דיאטנית אמריקנית, מלמדת בספר זה איך להאכיל את הילדים מינקות ועד גיל ההתבגרות. היא מדברת הרבה על ה"איך" ועל "איך לא" והיכן עובר הגבול בין כפיית הרצון שלנו לבין ויתור מוחלט לילדים. הספר מציג גישה שפויה להאכלה של ילדים ויכול לעזור להורים רבים הנאבקים עם סרבנות אכילה או בעיית אכילה אחרת אצל ילדם.למעשה הוא תורגם לעברית ויצא לאור בשנת 1992 תחת השם הלא ממש אטרקטיבי "ילדים ואכילה מינקות ועד בגרות" בהוצאת אלפא/זמורה ביתן אבל משום מה ניתן להשיג אותו רק בספריות. זו ההזדמנות לפנות בקריאה נרגשת לבעלי הזכויות על הספר להוציא אותו שוב .

 

 

 

 

 

 

The Womanly Art of Breastfeeding / La Leche League

לא יהיה מוגזם לומר שהספר הזה שינה את חיי. קראתי אותו תוך כדי הנקת בני הבכור, לאחר שחברה יקרה נתנה לי אותו בהשאלה. לפני שקראתי את הספר הזה הייתי בטוחה שאני מיניקה שלושה חודשים וחוזרת לעבודה ויותר מכך: לא ידעתי כמעט כלום על הנקה. הספר מסביר, בניסוחים ברורים ובשפה פשוטה (אבל בינתיים, רק באנגלית) את כל מה שחשוב לכל הורה לדעת על הנקה, על כל היבטיה, מרגע הלידה ועוד לפניה. כל פרק מגובה ברפרנסים מבוססים מדעית (בדיוק כמו שאני אוהבת) וכמות הידע שרוכשים בעקבות הקריאה בספר זה גורמת להבין את הפלא והייחודיות של חלב האם. למי שעדיין לא מכיר, ליגת לה לצ'ה היא ארגון בינלאומי התנדבותי שמטרתו לסייע לנשים מיניקות להיניק. קבוצות אימהות ותינוקות מתכנסות פעם בחודש במקומות רבים בארץ. למידע נוסף ולרכישת הספר טלפון: 1599-525821 

 

 ארוחות ילדות

ארוחות ילדות כחוויות מעצבות התפתחות / שלומית סמיש טלאור

 

יום אחד, כששלומית סמיש-טלאור היתה סטודנטית לתואר שני במיקרוביולוגיה בירושלים, חזרה במקרה מוקדם מהרגיל לביתה ושמעה את שכנתה מאכילה את בתה בת השנה תוך קולות בכי של הקטנה. לפתע היא שמעה את זעקותיה של האם "היא מתה, הצילו!", רצה אל השכנה והצליחה להחיות את הילדה, אשר נחנקה כאשר אמה הכניסה אוכל לפיה הפעור בזמן שבכתה. הטראומה הזו היתה אחת הסיבות שעוררו את סמיש-טלאור לעסוק בתחום התנהגות ההאכלה בינקות, בעיקר מן ההיבט הרגשי-חברתי. בנימה אישית, זכיתי להיות אחת מתלמידיה הרבים של סמיש-טלאור כמרצה בכירה (כיום בדימוס) בבית הספר למדעי התזונה בפקולטה לחקלאות ברחובות, ולגמוע מחוכמתה הרבה בנושא האכלת תינוקות ופעוטות הן במסגרת לימודי לתואר והן במסגרות לימוד לאחר מכן. אין ספק שהגישה שלי הושפעה עמוקות מהשעות אשר ביליתי בלימוד ממנה.

סמיש-טלאור היא מעיין שופע של ידע וחוכמה בנושא האכלת ילדים ואני מאושרת שסוף סוף הוציאה את תורתה בספר זה פרי עטה, חובה לכל הורה (ולמטפלים אחרים בגיל הרך), אשר מקיף את כל מה שצריך לדעת על האכלה בשלב כל כך קריטי זה. מומלץ בחום, כבר אמרתי?

 

 

 

 

 

 

 

תזונת תינוקות בעידן השפע / ד"ר ניבה שפירא

 

אחד הנושאים שעולים בו השאלות הרבות ביותר הוא נושא תזונת התינוקות. בעידן שלנו, בו יש שפע של מזון מחד וירידה בפעילות הגופנית מאידך, ובו כל ילד חמישי בישראל סובל מהשמנה, השאלות רבות מתמיד: איך להאכיל את התינוק שלנו כך שיגדל בצורה הטובה ביותר ויהיה במשקל בריא?

ד"ר ניבה שפירא, דיאטנית רפואית ומרצה באוניברסיטת תל-אביב, שותפה בעשרות מחקרים מדעיים ומהדיאטניות המובילות והוותיקות בישראל, לקחה על עצמה את המשימה החשובה מאין כמוה להעביר להורים ולאנשי המקצוע את המידע העדכני ביותר בצורה מקיפה, מעמיקה ומבוססת מדעית והתוצאה היא הספר המצויין "תזונת תינוקות בעידן השפע".

הספר מקיף את כל מה שהורים צריכים לדעת בנושא תזונה - מהלידה ועד גיל שלוש: הגורמים המכתיבים את התזונה המיוחדת לגיל הרך, הנקה, תמ"ל, מעבר למוצקים, בטיחות המזון וההאכלה, הנחיות מיוחדות לגיל הרך, רכיבי התזונה וחשיבותם בתפריט התינוק והפעוט, תזונה מגיל שנה ועד שלוש, גדילה וגם מצבים מיוחדים כמו תינוקות צמחוניים, רגישויות ואלרגיות למזון, תזונה אצל ילדים עם בעיות גדילה והתפתחות ובמצבים מיוחדים ובמחלות.

בספר לא נפקד מקומו של הצד המעשי של התזונה ולכן הוא מכיל התייחסות להרגלי האכילה, הסברים להרכבת תפריטים, תפריטים לדוגמה ואף מכיל מתכונים רבים.

מומלץ מאוד!

 

  

When you're expecting Twins, Triplets or Quads / Dr. Barbara Luke and Tamara Eberlein, Revised edtion

 

 

האם נשים בהריון מרובה עוברים, אשר מקפידות על תזונה בריאה ועשירה מגבירות את הסיכוי שלהן ללידה בשבוע מאוחר יותר, לתינוקות במשקל גבוה יותר ולילדים בריאים יותר בעתיד?

על פי ד"ר ברברה לוק דיאטנית וחוקרת אמריקנית בעלת שם עולמי במחקר הריונות מרובי עוברים - בהחלט כן!

ד"ר לוק והעיתונאית תמרה אברליין, אם לתאומים בעצמה, חברו יחד לכתיבת הספר אשר מלווה את האשה בשלבי ההריון המיוחד הזה, כולל עצות לתזונה ולעליה במשקל (שאותן אני מצטטת בספרי "המדריך השלם לתזונה בהריון" בפרק על הריון מרובה עוברים), איך להגביר את הסיכוי להריון בריא, איך להתמודד עם הסחרחרת הרגשית, איך ללדת, מה קורה בפגיה, איך להאכיל, איך לשרוד את התקופה שלאחר הלידה ועוד.

ישראל היא אחת המדינות בעלות שיעור ההריונות מרובי העוברים הגבוה ביותר בעולם, ומדי שנה יותר נשים מבעבר מקבלות את הבשורה שהן נושאות יותר מעובר אחד ועומדות לחוות הריון קצת שונה מהריון "רגיל", הספר יכול להיות עבורן מקור מידע רב ערך.

זו ההוצאה המעודכנת של הספר משנת 2010.

להשתנות לתמיד

להשתנות לתמיד, תוכנית מהפכנית בשישה שלבים להיפטרות מהרגלים רעים / פרוצ'סקה, נורקרוס, דיקלמנטה 

 

 שלושה פסיכולוגים, לכל אחד מהם סיפור אישי כואב על אדם קרוב שלא יכול היה לעשות שינוי בחייו, חקרו ומצאו שיש שלבים משותפים שכל אדם עובר בדרכו לעשות שינוי. לשלבים האלה נתנו פרוצ'סקה, נורקרוס ודיקלמנטה את השם "מעגל השינוי". בין אם השינוי שתרצו לעשות בחיים הוא לרזות או לבצע הסבה מקצועית, כל שינוי שהוא מוביל אתכם דרך השלבים הללו. הספר מסביר את השלבים ונותן גם טכניקות ועצות שיעזרו להתקדם ולעבור משלב הקדם הרהור (בו הבעיה לא קיימת, פשוט כי מכחישים אותה) לשלב הסיום. ספר חובה למטפלים וגם לאנשים שרוצים לעשות שינוי חיובי וטוב בחייהם.

מדריך מפה לשיטות הרזיה

מדריך מפה לשיטות הרזיה / עמליה אשד

כמות המידע האדירה בכל מה שנוגע לדיאטות ושיטות הרזייה שונות יכולה לבלבל מאוד. עמליה אשד, דיאטנית קלינית ותיקה ומנוסה ומחברת הספר "דיאטת 10 השבועות", עושה סדר בבלגן. הספר כולל שני שערים. הראשון עוסק בדיאטות הרזייה והשני, בטיפולים נוספים. בשער הראשון מפורטות כל סוגי הדיאטות הפופולאריות עם סיכום שלהן ושורה תחתונה - האם הדיאטה מומלצת או לא.

בשער השני מפורטים טיפולים כמו ניתוחי קיצור קיבה, שאיבות שומן, תרופות, תוספי תזונה, פעילות גופנית ושיטות שונות של קבוצות הרזייה הקיימות בארץ.

בסוף הספר מופיעה גם טבלה מסכמת. הספר מקצועי לעילא והמידע שבו מוגש בצורה ידידותית, נעימה, קריאה ועם כמה קריצות לפעמים. מומלץ מאוד למי שאובד בסבך המידע ומחפש פתרון בריא ובטוח ולמי שמתעניין בנושא ורוצה לקרוא מידע אמין ובדוק.

חולצת בטן - כריכה כפולה

חולצת בטן נועה רוצה להיות רזה-אמא של נועה רוצה להיות רזה / עינת לב ארי וסמדר וינברג

לא מעט אמהות לבנות שאני פוגשת מביעות בפני את החשש שהבנות שלהן יהיו שמנות. אין ספק שקיים בלבול מאוד גדול לגבי המסרים שאנחנו צריכות להעביר לבנות שלנו, במיוחד אם אנחנו, האמהות, מתמודדות בעצמנו עם עניינים הקשורים לדימוי הגוף שלנו. לכל ההורים שמוצאים את עצמם אובדי עצות מול שינוי בהתנהגות של בתם - נועד הספר הזה. זהו ספר ראשון מסוגו, שמתאר את נקודת המבט של הבת ונקודת המבט של האם, את המשבר ואת הפתרון שלו. עינת לב ארי היא דיאטנית ותיקה המתמחה בנושא דימוי הגוף, הפרעות אכילה ותזונת ילדים וסמדר וינברג היא עורכת דין, מגשרת וקואוצ'רית. שתיהן חברו לכתיבת הספר הכל כך חשוב הזה, ולהעברת הרצאות וסדנאות המיועדות לחיזוק דימוי הגוף ומניעת הפרעות אכילה. ניתן לקרוא עוד אודות הספר ואף לרכוש אותו דרך האתר שלו או בחנויות הספרים. ספר חובה שיכולות לקרוא בו גם האם (והאב) וגם הבת.

 

רדו ממני, אורית יוגב

רדו ממני - השמנה, התמודדות, סיפורים אישיים, גישה אחרת/ אורית יוגב

ברגע שנודע לי על דבר קיומו של הספר, ידעתי שאני חייבת לקרוא אותו, ואני בהחלט שמחה על ההחלטה. אולי "שמחה" היא לא הניסוח המתאים ביותר, שהרי הספר מלא בסיפורים אישיים כואבים, אבל זהו ספר חשוב, חובה לכל מי שהשמנה נוגעת בחייו, בין אם במישור האישי ובין אם במקצועי.

אורית יוגב, פסיכולוגית במקצועה, מתארת בספרה סיפורים אישיים של ילדים ובני נוער שמנים וגורמת לקורא להבין שמאחורי השמנה מסתתרת מצוקה וזעקה לעזרה. גם למי שנקודה זו ברורה לו, עדיין מרתק לקרוא את התהליך הטיפולי, את טיפוסי ההורים השונים ואת סיומו של הטיפול.

לחזור לעבודה, להמשיך בהנקה / עדי יותם ואלן שיין

שתי יועצות ההנקה המנוסות והוותיקות, אלן שיין ועדי יותם חברו יחד לכתיבת מדריך קצר ומעשי שמספק את כל המידע שחשוב לדעת כשמיניקים ורוצים להמשיך את ההנקה גם לאחר תום חופשת הלידה.